Od 2024 roku cena Thermomix wzrośnie i będzie wynosić 6455 zł. To ostatni moment, aby skorzystać z oferty w starej cenie!
Mielenie kawy w Thermomix

Mielenie kawy w Thermomix: Poradnik krok po kroku

Kawa jest napojem, który wielu z nas uwielbia. Dla niektórych jest to niezbędny element poranka, który daje energię do rozpoczęcia dnia. Niektórzy dzielą dzień na przed kawą i po kawie. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak zmielić kawę w Thermomix? To doskonałe pytanie, zwłaszcza jeśli jesteście posiadaczami tego niesamowitego urządzenia. W tym artykule dowiesz się, jak krok po kroku jak powinno wyglądać mielenie kawy w Thermomix, aby cieszyć się świeżym i aromatycznym napojem każdego dnia.

Dlaczego mielenie kawy w Thermomix to dobry pomysł?

Mielenie kawy w Thermomix ma wiele zalet. Po pierwsze, masz pełną kontrolę nad stopniem mielenia, co pozwala dostosować kawę do swoich osobistych preferencji. Możesz wybrać zarówno bardzo drobne mielenie, idealne do espresso, jak i bardziej grube, odpowiednie do kawy przelewowej.

Po drugie, mielenie kawy w Thermomixie gwarantuje świeżość. Kawa mielona na miejscu jest zawsze znacznie smaczniejsza niż ta wstępnie zapakowana. Aromat świeżo mielonej kawy roznosi się po całym pomieszczeniu, co dodaje magii każdemu porankowi.

Po trzecie, nie potrzebujesz dodatkowego urządzenia – młynka do kawy.

Jak zmielić kawę w Thermomix?

Oto kilka podstawowych kroków:

Krok 1: wybór świeżych ziaren kawy

Pierwszym krokiem do przygotowania doskonałej kawy w Thermomixie jest wybór odpowiedniego rodzaju kawy. Upewnij się, że ziarna są świeże i wysokiej jakości. To kluczowy czynnik wpływający na smak końcowego napoju. Złej jakości ziarna, albo za długo palone nadadzą kwaśny smak kawie. Ziarna, które nie jest szczelnie zapakowane tracą szybko aromat.

Krok 2: przygotowanie Thermomixa

Zanim rozpoczniesz mielenie kawy, upewnij się, że Twój Thermomix jest czysty i suchy. Wilgotne wnętrze naczynia może zepsuć smak kawy i spowoduje, że kawa oklei naczynie i nie zmieli się dobrze.

Krok 3: ustalenie stopnia mielenia

Teraz czas na wybór stopnia mielenia. Jeśli planujesz przygotować espresso, wybierz bardzo drobne mielenie. Dla kawy przelewowej pour-over wybierz opcję bardziej grubej miazgi. To kluczowy krok, który wpływa na smak i aromat kawy. Ten sam rodzaj kawy, ale inaczej zmielony i inaczej zaparzony daje zupełnie inny smak i aromat.

Krok 4: dodawanie ziaren kawy

Otwórz pokrywę Thermomixa i wsyp świeże ziarna kawy do naczynia miksującego. Upewnij się, że ilość ziaren jest odpowiednia do przygotowywanej ilości kawy.

Krok 5: mielenie kawy w Thermomix

Teraz czas na uruchomienie Thermomixa i rozpoczęcie procesu mielenia. Wybierz odpowiednią prędkość i czas mielenia, zgodnie z Twoimi preferencjami. Pamiętaj, że im drobniejsza mielona kawa, tym krótszy czas mielenia.

Delikatne podgrzanie kawy w Thermomixie wydobędzie z niej jeszcze większy aromat. Ustaw 3 min/60 st/obroty wsteczne, a następnie zmiel kawę 100g ok 20 sek/obr 8-9.

Krok 6: sprawdź grubość zmielenia kawy

Przez otwór w pokrywie Thermomixa możesz obserwować proces mielenia. Sprawdź grubość kawy i zatrzymaj urządzenie, gdy osiągniesz pożądany stopień mielenia.

Krok 7: otwórz i ciesz się świeżą kawą

Gdy kawa jest już zmielona do pożądanego stopnia, świeżo mieloną kawę możesz przesypać z pomocą pokrywy Thermomixa do słoiczka i szczelnie go zamknąć. Poczuj aromat świeżości i gotowości do zaparzenia.

Jak zmielić kawę w Thermomix?

Jak przechowywać świeżo mieloną kawę?

Aby zachować świeżość i aromat świeżo mielonej kawy, przechowuj ją w szczelnym pojemniku w chłodnym i suchym miejscu. Unikaj kontaktu z powietrzem i światłem, które mogą wpłynąć na jakość kawy. Najlepiej rozdrabniaj tyle kawy ile potrzebujesz do przyrządzenia świeżego napoju.

Sposoby przyrządzania kawy świeżo mielonej

Świeżo zmieloną kawę możesz parzyć na wiele sposobów, aby znaleźć ten, który Ci najbardziej odpowiada.

Kawa parzona – zalana wrzątkiem – aby fusy opadły na dno filiżanki lub szklanki daj najpierw kilka kropel zimnej wody, następnie wsyp kawę i zalej ją.

Świeżo mieloną kawę możesz również użyć do ciśnieniowego ekspresu kolbowego lub do ekspresu przelewowego – tu używasz papierowego filtra.

Jeśli jesteś zwolennikiem espresso możesz użyć kawiarki. Możesz też w specjalnej kawiarce Mukka przyrządzić cappuccino.

Na prawdziwych wielbicieli kawy czekają jeszcze takie urządzenia jak: chemex, aeropress czy syfon. Jeśli kochasz kawę bałkańską użyj tygielka tzw. džezvy.

Dlaczego warto pić kawę?

Picie kawy to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale również fascynujący świat z mnóstwem ciekawostek i aspektów do odkrywania smaków i aromatów. Możesz dzielić z innymi lub mogą być Twoją tajemnicą.

Kawa i kultura: W wielu krajach kawa odgrywa ważną rolę w kulturze społecznej. W kawiarniach można spotkać się z przyjaciółmi, prowadzić rozmowy biznesowe lub cieszyć się chwilą samotności z ulubioną książką.

Kofeina i kreatywność: Kofeina zawarta w kawie może pomóc zwiększyć kreatywność i skoncentrować uwagę a nawet rozwiązywać problemy.

Kawa jako źródło antyoksydantów: Kawowa ziarno jest bogate w antyoksydanty, pomagają w zwalczaniu szkodliwych wolnych rodników w organizmie. To sprawia, że ​​kawa może mieć korzystny wpływ na zdrowie.

Kawa a zdrowie: Badania naukowe sugerują, że umiarkowane spożycie kawy może być korzystne dla zdrowia. Może pomóc w obniżeniu ryzyka chorób serca, cukrzycy typu 2 i niektórych rodzajów nowotworów.

Kto nie powinien pić kawy?

Ze względu na zawartość kofeiny, kawy nie powinny pić osoby z nadciśnieniem tętniczym ( mogą pomyśleć o kawie bezkofeinowej), osoby z problemami żołądkowymi, wrzodami i kamicą żółciową. Kawa pobudza wydzielanie kwasów żołądkowych i może okazać się szkodliwa. Należy również pamiętać, że kofeina przedostaje się do łożyska i do mleka więc kobiety w ciąży i karmiące powinny znacznie ograniczyć ilość kawy w swojej diecie.

Mielenie kawy w Thermomix – podsumowanie

Mielenie kawy w Thermomixie to prosty proces, który pozwala cieszyć się doskonałym smakiem i aromatem kawy każdego dnia. Pamiętaj o wyborze odpowiednich ziaren kawy, ustaleniu stopnia mielenia i przechowywaniu kawy w odpowiednich warunkach. Teraz możesz delektować się filiżanką aromatycznej kawy przygotowanej w domowym zaciszu.

Mielenie kawy w Thermomix - podsumowanie

Jeśli jesteś miłośnikiem kawy, mielenie jej w Thermomixie może być rewelacyjnym doświadczeniem. Świeżo mielona kawa gwarantuje najwyższą jakość i świeżość, którą można poczuć w każdym łyku. Dlatego nie wahaj się eksperymentować z różnymi rodzajami ziaren i stopniami mielenia. Odkryjesz nowe smaki i aromaty, które umilą Ci poranki i chwile relaksu. Mielenie kawy w Thermomixie to prosta droga do doskonałego napoju. Teraz, gdy znasz już wszystkie kroki, możesz zacząć eksplorować świat kawowych doznań. Zawsze pamiętaj o jakości ziaren i dbaj o czystość swojego Thermomixa, a kawa zawsze będzie smakować wyjątkowo.

Pamiętaj również, aby podzielić się tym poradnikiem z innymi smakoszami kawy. Każdy zasługuje na najlepszy smak kawy, a mielenie jej w Thermomixie to doskonały sposób na osiągnięcie tego celu. Ciesz się każdą filiżanką kawy i niech Twoje poranki staną się jeszcze lepsze dzięki świeżo mielonej kawie.

Waniliowa kawa mrożona na platformie Cookidoo
Dalgona coffee classic (kawa po koreańsku) na Cookidoo
Kawa po irlandzku (Irish Coffee) na Cookidoo
Autor Marta GmyrekMarta GmyrekAutor bloga MixMarty.pl

Jestem przedstawicielem handlowym Vorwerk Polska / Thermomix od ponad 8 lat. Moją pasją jest gotowanie i kocham dzielić się z innymi moją miłością do dobrego, zdrowego jedzenia, ponieważ wiem, że właściwa dieta pozwala cieszyć się życiem na maksa.
Zapraszam do kontaktu!