Thermomix mycie i czyszczenie

Thermomix – mycie i czyszczenie

Mycie i czyszczenie Thermomix nie przysparza problemów. Aby czyścić Thermomix, należy najpierw wyjąć z niego wszystkie akcesoria i wyczyścić je osobno. Naczynie miksujące i końcówki można umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu lub w zmywarce. Następnie, należy wytrzeć wewnętrzną część urządzenia miękką, suchą ściereczką, a zewnętrzną część przetrzeć wilgotną ściereczką i wytrzeć do sucha.

Mycie wstępne Thermomix

Można również skorzystać z trybu mycia wstępnego, które ma kilka opcji mycia : krótkie, po cieście, uniwersalne, po tłuszczu i karmelu, po przypaleniu. To bardzo szybki i wygodny sposób. Wystarczy wlać ok. 1000g wody, kroplę płynu do mycia naczyń lub ok. 50g octu do naczynia Thermomix i ustawić odpowiednią funkcję. W ten sposób usuniesz większość zabrudzeń z naczynia.

Thermomix mycie wstępne

Czyszczenie wyświetlacza i przycisków

Jeśli chcesz wyczyścić wyświetlacz i przyciski Thermomixa, należy użyć specjalnej ściereczki lub mikrofibry i delikatnie przetrzeć je suchą lub lekko wilgotną. Należy unikać używania środków czyszczących lub rozpuszczalników, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię urządzenia.

Thermomix mycie w zmywarce

Czy mogę myć Thermomix w zmywarce? Tak! Mycie i czyszczenie Thermomix w zmywarce jest możliwe dla wszystkich elementów. Pamiętaj tylko, aby wyjąć noże z naczynia i włożyć je do zmywarki osobno.

Czyszczenie noży w Thermomix

Jak wyczyścić resztki jedzenia z noży? Wystarczy je wyjąć i wyczyścić przy pomocy szczoteczki pod bieżącą wodą. Jeśli natomiast chcesz dokładnie wyczyścić noże, to są na to dwa sposoby. Pierwszym rozwiązaniem jest skorzystanie z funkcji mycia wstępnego i wybranie mycia po przypaleniu. Należy wlać ok. 1l wody ok 50g octu, lub pół kostki tabletki do zmywarki i uruchomić funkcję. Drugim sposobem jest zrobienie gęstej pasty z wody i sody oczyszczonej i równomierne rozsmarowanie na dnie misy Thermomix. Pastę pozostawiamy na 15 min i następnie delikatnie szorujemy.

Thermomix mycie po przypaleniu

Pierwszym rozwiązaniem jest skorzystanie z funkcji mycia wstępnego i wybranie mycia po przypaleniu. Należy wlać ok. 1l wody ok 50g octu, lub pół kostki tabletki do zmywarki i uruchomić funkcję.

Kolejnym sposobem jest zrobienie gęstej pasty z wody i sody oczyszczonej i równomierne rozsmarowanie na dnie misy Thermomix. Pastę pozostawiamy na 15min i następnie delikatnie szorujemy.

Trzecim sposobem, którego można również spróbować, to wykorzystanie skorupek po jajach. Wystarczy wlać wodę, aby pokryć ostrza, a następnie wrzucić skorupki jaj. Włączyć 15-20 razy obroty Turbo, a następnie wypłukać i wytrzeć naczynie. Naprawdę to pomaga.

Jak pozbyć się zapachu np. po cebuli z Thermomixa?

Niektórzy nie tolerują intensywnego zapachu po cebuli, czosnku lub po gotowaniu aromatycznych potraw w Thermomixie. Wystarczy do naczynia Thermomix wsypać 2 łyżeczki sody oczyszczonej, ok. 800g wody i soku z 1/4 cytryny. Ustawić 15 min/Varoma/obr.3. Jeśli problem dotyczy pokrywy to wystarczy zrobić gęstą masę z sody i wody, nasmarować nią pokrywę, zostawić na kilkanaście minut, a następnie spłukać.

Jak pozbyć się zabarwienia z pokrywy Thermomixa?

Burak, marchewka oraz przyprawy np. kurkuma, curry potrafią zabarwić nie tylko nasze dłonie, ale też pokrywę i uszczelkę pokrywy na żółto. Z czasem, tak jak z dłoni, to zabarwienie się zmyje. Mamy też inny, sprawdzony sposób. Wystarczy pokrywę wystawić na bezpośrednie działanie promieni słonecznych – słońce ma moc, wszystko zniknie.

Sposoby na dokładne czyszczenie Thermomix

  • Można to zrobić w zmywarce – należy pamiętać, aby noże wyjąć z naczynia i położyć osobno na górnej szufladzie.
  • Możemy też wlać ok. 250g octu, 600g wody i 2 łyżeczki sody oczyszczonej. Ustawić 10min/Varoma/obr.4.
  • Można też użyć cytryny. W naczyniu Thermomix umieścić połówkę cytryny. Miksować 9s/obr.10. Kopystką zgarnąć cytrynę, dodać ok. 500 g wody i ustawić 15min/Varoma/obr.4. Następnie wypłukać i osuszyć naczynie.

Pamiętaj, aby regularnie czyścić Thermomix, aby utrzymać go w dobrym stanie i zapewnić higieniczne warunki gotowania.

Autor Marta GmyrekMarta GmyrekAutor bloga MixMarty.pl

Jestem przedstawicielem handlowym Vorwerk Polska / Thermomix od ponad 9 lat. Moją pasją jest gotowanie i kocham dzielić się z innymi moją miłością do dobrego, zdrowego jedzenia, ponieważ wiem, że właściwa dieta pozwala cieszyć się życiem na maksa.
Zapraszam do kontaktu!